EUGOPojedynczy Punkt Kontaktowy

Polska

Polska

Ministerstwo Gospodarki
Zapraszamy do testów wersji beta nowego
portalu elektronicznego Punktu Kontaktowego
PDFWydrukuj artykułPoleć znajomemu
wtorek, 20 września 2011 13:41
 

Interpretacje podatkowe

Podatki to dość skomplikowana dziedzina polskiego prawa. Stąd też od wielu lat można zaobserwować spore zainteresowanie przedsiębiorców i zwykłych obywateli przepisami prawa podatkowego oraz sposobem ich interpretowania przez organy skarbowe.

Ogólne informacje o systemie podatkowym, przepisach aktów prawa podatkowego oraz formularze podatkowe i informacje o terminach rozliczeń można odnaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w sekcji „Podatki”.

Interpretacje indywidualne

Podatnicy mają możliwość uzyskania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego w konkretnych sytuacjach dotyczących ich rozliczeń z administracją podatkową. Takie interpretacje są wydawane w imieniu Ministra Finansów przez pięć upoważnionych Izb Skarbowych: w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i w Warszawie. Wniosek
o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podmioty te mogą wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, jeżeli mają wątpliwości co do zaistniałego u nich stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje w sferze prawa podatkowego.

Więcej informacji na temat indywidualnych interpretacji podatkowych, a także interaktywny formularz wniosku o wydanie takiej interpretacji znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.

Krajowa Informacja Podatkowa

Resort finansów prowadzi także cieszący się dużą popularnością serwis informacyjny „Krajowa Informacja Podatkowa”. W jego ramach działa infolinia telefoniczna: 801 055 055 (dla telefonów stacjonarnych) oraz 22 333 0330 (dla telefonów komórkowych), poprzez którą każdy może uzyskać podstawowe wyjaśnienia dotyczące jego spraw podatkowych. KIP posiada także swoją stonę internetową - www.kip.gov.pl (w praktyce jest to podstrona portalu Ministerstwa Finansów). Można tam odnaleźć m.in. zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez podatników.

Bardzo użytecznym narzędziem w poszukiwaniu wyjaśnień, interpretacji i orzeczeń sądów w sprawach podatkowych jest wyszukiwarka na stronie Ministerstwa Finansów.

Pozwala ona odnaleźć wydawane przez różne organy dokumenty dotyczące podatków. W zasobach są przede wszystkim indywidualne interpretacje podatkowe Ministra Finansów, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i sądów administracyjnych w sprawach podatkowych. Można tam też zapoznać się z różnymi wyjaśnieniami w sprawach podatkowych, wydawanymi przez:

  • komórki organizacyjne Ministerstwa Finansów;
  • izby celne i urzędy celne;
  • urzędy i izby skarbowe;
  • Samorządowe Kolegia Odwoławcze;
  • wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Narzędzie to umożliwia wyszukiwanie według: rodzaju dokumentu, daty jego wydania, sygnatury dokumentu, jego autora i miejsca publikacji, słów kluczowych oraz tematu (głównego wątku) poruszanego w treści dokumentu.

Informacje izb skarbowych

Izby skarbowe to organy drugiej instancji w sprawach podatkowych, a ich siedzibami są miasta wojewódzkie. Wszystkie izby skarbowe prowadzą swoje własne serwisy informacyjne na tematy podatkowe na swoich stronach internetowych. Pełny ich zestaw można odnaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.

Izby na ogół nie prowadzą odrębnego serwisu własnych interpretacji podatkowych, lecz odsyłają do ww. systemu informacji podatkowej na stronach Ministerstwa Finansów. Nieliczne izby (np. w Gdańsku i Kielcach) publikują wyjaśnienia organów samorządowych w sprawach podatkowych. Na wszystkich stronach izb skarbowych można odnaleźć dane teleadresowe lokalnych urzędów skarbowych z numerami telefonów, gdzie można zasięgnąć informacji.


Więcej informacji: Ministerstwo Finansów


 

Czy ta strona była przydatna?

Twoja opinia przyczyni się do polepszenia tej strony.

Tak Trochę Nie

Portal nadzorowany jest przez Ministra Gospodarki. Partnerzy projektu: Instytut Logistyki i Magazynowania, Krajowa Izba Gospodarcza.

Innowacyjna Gospodarka
Kapitał ludzki
CEIDG
Przyjazna administracja
Ministerstwo Gospodarki
doradztwo logistyczne
Krajowa Izba Gospodarcza
Unia Europejska

Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.